poniedziałek, 7 stycznia 2013

Na początek.../The very beginning...


Hmm, tak... Z pomysłem założenia bloga nosiłam się już od dłuższego czasu - jednak była to jedna z tych rzeczy, których "i chciałabym, i boję się". Przekładałam i przekładałam, namyślałam się i namyślałam - aż w końcu doszłam do wniosku, że wreszcie trzeba skoczyć na głęboką wodę. Mamy pierwszy poniedziałek nowego roku - idealny dzień, żeby zacząć coś nowego... Tak więc, niniejszym - zaczynam! :)

Hmm, well... I was thinking about starting my blog for a long time - but I was also a bit scared of it. I was thinking along, changing and changin my first post's date - but then I realized that if I want to do something, I should just go ahead. So here I am! Today it's a first Monday of the new year - a perfect day to start something new... And so I'm starting! :)

O czym będzie ten blog? O wszystkim, co związane ze stylem i kulturą vintage - ale zapewne nie tylko :) Mam, co prawda, pewną koncepcję tego, o czym i jak chciałabym tu pisać - ale co z tego wyjdzie, nie wiadomo. Na pewno będzie retro. I słodko. I kiczowato. I będą zdjęcia kotów. A co poza tym - czas pokaże...

What will this blog be about? About everything vintage-related - but not only, I think :) I have some ideas what I want to write about - but I can't forsee how it will go. It will be retro for sure. And sweet. And kitch. And there will be cat's pictures. And what more - the time will tell...


(Wiem, że zdjęcia w lustrze to obciach, ale nie opanowałam jeszcze efektywnej współpracy z samowyzwalaczem :P)
(I know that mirror photos are lame, but I just can't use self-timer properly :P )


2 komentarze:

  1. Warmest welcome to the world of vintage blogging, dear girl! I think that that blogs are made all the more richer with one topic (i.e., vintage) is interspersed with elements of your own life and other things that interest you as well, so don't worry too much about if every last post is ultra vintage, so to speak. Just blog from your heart about whatever you desire - and have a ton of fun in the process!

    ♥ Jessica

    OdpowiedzUsuń
  2. fajna koszula :)

    OdpowiedzUsuń